Traktatu jeszcze nie ratyfikowano, a już jest fundusz


Oficjalne ustanowienie nowego funduszu na rzecz zapobiegania pandemii, gotowości i reagowania na nią

tłumaczenie: wrzeczysamej

źródło

    Działalność funduszu ma odzwierciedlać integracyjne i skuteczne zarządzanie oraz ustalenia operacyjne o wysokich standardach przejrzystości i odpowiedzialności, i prowadzony przez Bank Światowy z technicznym kierownictwem WHO.

 

9 września 2022 r. wspólny komunikat prasowy

Washington D.C.

 Nowy fundusz pośrednictwa finansowego (FIF) na rzecz zapobiegania pandemii, gotowości i reagowania (PPR) został oficjalnie ustanowiony przez Radę Zarządzającą FIF na swoim inauguracyjnym posiedzeniu w dniach 8-9 września 2022 roku.

    Fundusz zapewni dedykowany strumień dodatkowego, długoterminowego finansowania w celu wzmocnienia zdolności zapobiegania pandemii, gotowości i reagowania (PPR) w krajach o niskim i średnim dochodzie oraz zajęcia się obszarami krytycznymi poprzez inwestycje i wsparcie techniczne na poziomie krajowym, regionalnym i globalnym. Fundusz wykorzysta mocne strony i przewagę komparatywną kluczowych instytucji zaangażowanych w PPR, zapewni dodatkowe wsparcie, poprawi koordynację między partnerami, zachęci do zwiększonych inwestycji w poszczególnych krajach, posłuży jako platforma propagandowa oraz pomoże skupić i utrzymać bardzo potrzebną uwagę na wysokim szczeblu na wzmocnieniu systemów opieki zdrowotnej.

Pierwsze zaproszenia do składania wniosków dotyczących inwestycji, które będą finansowane przez FIF, zostaną otwarte w listopadzie 2022 r.

    "COVID-19 pokazał pilną potrzebę działania w celu zbudowania silniejszych systemów opieki zdrowotnej" - powiedział prezes Grupy Banku Światowego David Malpass. "Inwestowanie teraz uratuje życie i zasoby w nadchodzących latach. Z zadowoleniem przyjmujemy szerokie poparcie społeczności międzynarodowej dla tego nowego, wielostronnego funduszu pośrednictwa finansowego w Banku Światowym, aby pomóc krajom i regionom o niskim i średnim dochodzie lepiej przygotować się na globalne kryzysy zdrowotne i cieszymy się, że mogliśmy szybko postępować w tworzeniu funduszu."

    Utworzenie funduszu następuje po zatwierdzeniu przez Radę Dyrektorów Banku Światowego w dniu 30 czerwca 2022 r. Bank Światowy będzie pełnił funkcję powiernika funduszu i będzie gospodarzem sekretariatu, w skład którego wejdzie personel techniczny oddelegowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Rada Zarządzająca powoła Techniczny Panel Doradczy, któremu przewodniczyć będzie WHO i który składać się będzie z wiodących ekspertów, aby ocenić i przedstawić Radzie Zarządzającej zalecenia dotyczące technicznej wartości wniosków o finansowanie, zapewniając powiązania z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, jako część szerszej globalnej architektury PPR.

    "Pandemia COVID-19 była wstrząsem sejsmicznym dla świata, ale wiemy również, że kolejna pandemia jest kwestią kiedy, a nie czy" - powiedział Dyrektor Generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Cierpienie i straty, które wszyscy ponieśliśmy, pójdą na marne, jeśli nie wyciągniemy bolesnych wniosków z COVID-19 i nie wprowadzimy środków, które wypełnią krytyczne luki w światowej obronie przed epidemiami i pandemiami. Fundusz FIF jest jednym z tych kluczowych środków, a WHO z niecierpliwością oczekuje na wypełnienie swojej roli lidera technicznego w doradzaniu Zarządowi FIF w kwestii tego, gdzie dokonać najbardziej efektywnych inwestycji w celu ochrony zdrowia, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach."

    Nowy fundusz jest nadzorowany przez Radę Zarządzającą, która ustali ogólny program pracy i podejmie decyzje o finansowaniu. Rada Zarządzająca FIF obejmuje równą reprezentację suwerennych donatorów i potencjalnych rządów krajów wdrażających (współinwestorów), a także przedstawicieli fundacji i organizacji społeczeństwa obywatelskiego (CSO).

Bank Światowy i WHO zintensyfikują swoją pracę z Radą Zarządzającą w porozumieniu z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego i innymi zainteresowanymi stronami, aby pomóc w uruchomieniu funduszu i opracowaniu ram rezultatów i priorytetów FIF w okresie poprzedzającym pierwsze zaproszenie do składania wniosków.


 

     Finansowanie IFOR mogłoby pomóc we wzmocnieniu i utrzymaniu zdolności w zakresie PPR w obszarach takich jak nadzór nad chorobami odzwierzęcymi; laboratoria; komunikacja, koordynacja i zarządzanie w sytuacjach kryzysowych; kluczowe zdolności pracowników służby zdrowia; oraz zaangażowanie społeczności. Projekty finansowane przez FIF mogą również pomóc we wzmocnieniu PPR na poziomie regionalnym i globalnym, na przykład poprzez budowanie zdolności w zakresie medycznych środków zaradczych. FIF może wspierać wzajemne uczenie się, zapewniać ukierunkowaną pomoc techniczną oraz pomagać w systematycznym monitorowaniu zdolności PPR.

    Program FIF został opracowany przy szerokim wsparciu ze strony członków grupy G20 i nie tylko. Ogłoszono już ponad 1,4 mld USD zobowiązań finansowych, a w najbliższych miesiącach spodziewane są kolejne. Dotychczas zobowiązania podjęły: Australia, Kanada, Chiny, Komisja Europejska, Francja, Niemcy, Indie, Indonezja, Włochy, Japonia, Republika Korei, Nowa Zelandia, Norwegia, Singapur, Republika Południowej Afryki, Hiszpania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Fundacja Billa i Melindy Gates, Fundacja Rockefellera oraz Wellcome Trust.



 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

List do Polaków: KOMU SŁUŻYSZ, POLSKO?!

LIST OTWARTY w sprawie 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej

List do premiera Kanady Justina Trudeau w sprawie pastora Artura Pawłowskiego